News

Џајковски во Франција и Нова Каледонија Џајковски во Франција и Нова Каледонија

09/11/2012

После објавувањето на новото ЕП, промоцијата на новиот видео спот за песната „Лион’с Ден“ (Lion’s Den) и реализацијата на музиката за филмовите „Трето полувреме“ и „Балканот не е мртов“, КирилЏајковски…

Read more...
Еј другар, дојди на Oi party! Еј другар, дојди на Oi party!

08/11/2012

“Еј другар дојди на Oi! party!” Лоши Деца се враќаат на сцената со нивниот втор студиски албум под наслов “БОРБАТА ПРОДОЛЖУВА”, кој ќе биде промовиран на 13ти ноември оваа година.…

Read more...
Прва ПИН конференција Прва ПИН конференција

01/11/2012

„ТАКСИРАТ“ годинава го има задоволството да ви ја претстави ПИН конференцијата – првата меѓународна музичка конференција која ќе се одржи во Скопје, од 23ти до 25ти ноември 2012 година. ПИН…

Read more...
Таксират: електро-свинг естетика со ПАРОВ СТЕЛАР! Таксират: електро-свинг естетика со ПАРОВ СТЕЛАР!

29/10/2012

Таксират фестивал потврдува уште една одлична вест за љубителите на новиот звук: за главната вечер на Таксират 14 (сабота, 8ми декември), потврден е и настапот на еден од најимпресивните и…

Read more...
ЧИСТА ОКОЛИНА се враќа на сцена ЧИСТА ОКОЛИНА се враќа на сцена

26/10/2012

Таксират фестивал има особена чест после 11 години пауза од музичката сцена, да ја пречека една од најистакнатите хип хоп групи во Македонија, суб-културниот феномен ЧИСТА ОКОЛИНА. Првата и култна…

Read more...
Реге-иконата ТАЊА СТИВЕНС на Таксират 14 Реге-иконата ТАЊА СТИВЕНС на Таксират 14

25/10/2012

Таксират фестивал со задоволство ви ја претставува Тања Стивенс (Tanya Stephens), третото потврдено име за своето четиринаесетто финале. Пејачката и авторка Тања Стивенс,  еден од највлијателните реге артисти кои се…

Read more...
Подгответе се за СКИНДРЕД! Подгответе се за СКИНДРЕД!

23/10/2012

Подгответе се за гитари, рифови, гласно озвучување и цврст звук. Таксират отсекогаш ја почитувал квалитетната панк и метал свирка, па и за своето четиринаесетто издание ги носи некои од најдобрите…

Read more...