News

Нов албум на 21 ВЕК: СИ НАЦРТАВ ЖИВОТ Нов албум на 21 ВЕК: СИ НАЦРТАВ ЖИВОТ

25/03/2023

21 ВЕК го објави својот трет студиски албум насловен „СИ НАЦРТАВ ЖИВОТ“ кој од денеска е достапен на сите поголеми дигитални музички платформи. Бендот 21 ВЕК е изнедрен од пост-панк…

Read more...
Отворен е конкурсот за наградата "Милан Младеновиќ" Отворен е конкурсот за наградата "Милан Младеновиќ"

25/03/2023

Фондацијата “Милан Младеновиќ” распиша конкурс за наградата “Милан Младеновиќ 2021”, под слоганот “Пријави ја твојата песна”. Конкурсот е отворен од 1-ви до 30-ти јуни 2021-ва година. Наградата „Милан Младеновиќ“ е…

Read more...
"HELLO WORLD" - ДЕБИ АЛБУМОТ НА STONED HEDGE Е ДОСТАПЕН НА СИТЕ ДИГИТАЛНИ МУЗИЧКИ ПЛАТФОРМИ "HELLO WORLD" - ДЕБИ АЛБУМОТ НА STONED HEDGE Е ДОСТАПЕН НА СИТЕ ДИГИТАЛНИ МУЗИЧКИ ПЛАТФОРМИ

25/03/2023

HELLO WORLD! По промоцијата на својот прв сингл “Little Heads”, младиот инди-рок состав Stoned Hedge денес (28.05.2021) го издава својот прв студиски албум под етикетата на Пасворд Продакшн.   Stoned…

Read more...
ЕКСКЛУЗИВНО: ПРВИТЕ БОСАНЦИ ВО ВСЕЛЕНАТА! ЕКСКЛУЗИВНО: ПРВИТЕ БОСАНЦИ ВО ВСЕЛЕНАТА!

25/03/2023

Босанската вселенска агенција (БОСА), чие постоење досега е негирано од страна на владините претставници, ги лансираше првите астронаути во вселената! Во нивното прво обраќање до јавноста, тие истакнаа дека „Ова беше мал…

Read more...
STONED HEDGE ГО ПРОМОВИРААТ ПРВИОТ СИНГЛ ОД ДЕБИ АЛБУМОТ “HELLO WORLD” STONED HEDGE ГО ПРОМОВИРААТ ПРВИОТ СИНГЛ ОД ДЕБИ АЛБУМОТ “HELLO WORLD”

25/03/2023

Талентираните ежиња Stoned Hedge, денес (14.05.2021) го промовираат својот прв сингл “Little Heads”. Синглот е дел од деби албумот “Hello World” кој ќе биде издаден од страна на Пасворд Продакшн.…

Read more...
ФАНК ШУИ ЗАЕДНО СО ОСТАНАТИТЕ 8 ФИНАЛИСТИ ЌЕ НАСТАПУВААТ НА “HEMI LIVE MUSIC SESSIONS” ФАНК ШУИ ЗАЕДНО СО ОСТАНАТИТЕ 8 ФИНАЛИСТИ ЌЕ НАСТАПУВААТ НА “HEMI LIVE MUSIC SESSIONS”

25/03/2023

HMA (HEMI MUSIC AWARDS) полека се приближува кон крајот на втората фаза. На 23-ти мај (недела), преку онлајн настапи на 9-те финалисти, ќе се одредат трите победници!   За време…

Read more...
Пионерот на британскиот трип-хоп звук - TRICKY се враќа на ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ #23 Пионерот на британскиот трип-хоп звук - TRICKY се враќа на ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ #23

25/03/2023

Еден од најкреативните музичари и визионери, пионерот на британскиот трип-хоп звук – Tricky, го вклучи Скопје како дел од својата европска турнеја. На 7-ми октомври годинава, со соло концерт во склоп…

Read more...