Password Production

Password Production

Tuesday, 11 August 2020 08:56

Д Фестивал 2020 & 2021

Единствената фестивалска авантура, веќе се подготвува за своите две наредни изданија – вонредно и јубилејно! Поради неможноста да го прославиме десеттиот роденден како што му доликува – со тридневна програма исполнета со многу музика, стотици уметници и креативци, повеќе бини, фестивалски камп и илјадниците најверни другари, големото, официјално роденденско издание го закажавме за 2 – 4 јули 2021-ва година!

ПРВИТЕ ПОТВРДЕНИ АРТИСТИ ЗА 2021-ВА ГОДИНА

Највозбудливото фестивалско доживување ќе ни го овозможат – синот на Bob Marley, jамајканскиот хип-хоп и реге артист – КY-MANI MARLEY, панк-иконата и тапанарот на култните Ramones – MARKY RAMONE, балканските Sonic Youth – РЕПЕТИТОР, легендарното германско електронско дуо – BOOKA SHADE и харизматичната поетеса која ги освои срцата на домашната публика – ТЕЛЕМАМА, а за неколку дена доаѓа и вториот бран на потврдени артисти за големото, роденденско издание на Д Фестивал во 2021-ва!

ЗАПОЧНА АКЦИЈАТА РАН КОРМОРАН ЗА НАЈВЕРНАТА ПУБЛИКА

Со објавувањето на првите потврдени артисти, започнува и продажбата на најповолните билети за Д Фестивал 2021 – акцијата Ран Корморан. Билетите се достапни во продажната мрежа на MkTickets.

Актуелната промо цена на билетите изнесува:

800 денари (три дена без кампување)
850 денари (три дена со кампување)
*Двата типа на билети овозможуваат пристап до комплетната тридневна програма

Како и секоја година, најбрзите 100 онлајн купени билети стануваат потенцијални добитници на специјални подароци!

Наскоро нѐ очекуваат уште многу новости од програмата за 2021-ва, so stay tuned!

Friday, 31 July 2020 12:00

NEXT EVENT

Friday, 31 July 2020 11:58

D FESTIVAL & FRIENDS 2020

Friday, 31 July 2020 11:20

D Festival & Friends

Летната авантура Д Фестивал годинава се одржува на 22-ри август на главната бина во Дојран!

Ќе се дружиме со бендот кој го отвори првиот Д Фестивал - банда инструментале Superhiks, претставниците на независната музичка сцена во регионот Bernays Propaganda, гордоста на домашниот андерграунд хип-хоп LD Pistolero, предводниците на трап звукот Donplaya, Bon Praskiza, Princess Donatsu и за прв пат во Дојран, симпатиите на новата генерација Pluto's Doubts!

 

 

Прочитајте ги сите информации, често поставувани прашања, програмата за 2021, ковид мерки, билети, сцени, рефундации - се на едно место - https://bit.ly/3fjmCpJ

Почнувајќи од денес (31.7.2020) билетите се достапни во продажната мрежа на МkTickets - https://mktickets.mk/event/dfest10/

 

 

Thursday, 09 July 2020 11:46

D Festival 2020

Победниците на минатогодишниот Лузер Фест - Cut your nipple, завршија со снимање на својот прв студиски албум - The Jungle Book. Албумот се снимаше во Студио 1060 кај Дени Крстев, а наскоро ќе биде издаден од страна на Password Production.

Stay tuned!

CUT YOUR NIPPLE е тричлен бенд, формиран во 2018 година од страна на Марко Печеновиќ (бас гитара и вокал), Павел Кузмановски (гитара) и Теодор Јаневски (тапани).

Скопје беше еден од 12-те градови кои го одбележаа Европскиот ден на музиката (European Music Day) на 21 јуни 2020.

Поддржан од Европската програма "Креативна Европа", се одржа 10-часовен музички маратон, претставувајќи вистинско музичко патување низ Европа. Со свои концерти во манифестацијата се вклучија: Берлин, Будимпешта, Букурешт, Краков, Истанбул, Манчестер, Милано, Љубљана, Лисабон и Прага.

Настапот на Фолтин може да го погледнете на следниот линк - https://www.youtube.com/watch?v=hE8FJz5URyM

Настанот е во покровителство на Градот Скопје, со техничка реализација на Младинскиот Културен Центар во Скопје, преку партнерството со Пасворд Продукција.

Скопје годинава ќе биде еден од 12-те градови кои ќе го одбележат Европскиот ден на музиката (European Music Day), при што ќе бидат емитувани онлајн концерти и настапи од голем број светски изведувачи.

Во 1982 година на 21 јуни - денот на летниот солстициј - преку иницијативата на тогашниот француски Министер за Култура, Џек Ланг, за прв пат се прослави и востанови Денот на музиката, односно Празникот на музиката ("Fête de la Musique") со цел да се "изнесат на улиците сите музичари". Наредната година, дури 200.000 музичари се собираат и ги преплавуваат улиците со најразлични жанрови на музика, настапувајќи до раните утрински часови во знакот на прославата на овој европски ден. Овој настан е целосно бесплатен и овозможен од големиот број на донатори и поддржувачи на уметноста и културата. Наскоро, Празникот на музиката станува дел од концептот на Европската Визија, и заминува, преку границите на Франција, ширум Европа, соединувајќи ги артистите, организаторите на настани и културните институции во првата Асоцијација на Мрежата на Европскиот Музички Ден.

Бидејќи музиката секогаш наоѓа начин да ги инспирира луѓето и да им даде сила да продолжат и да преземат нови предизвици, годинава Денот на музиката ќе се оддржи виртуелно, соединувајќи 12 Европски градови, меѓу кои за прв пат се најде и Скопје.

Поддржан од Европската програма "Креативна Европа", настанот ќе се одржи на 21 јуни (недела) и ќе биде 10-часовен музички маратон, претставувајќи вистинско музичко патување низ Европа. Со свои концерти во манифестацијата се вклучуваат и градовите: Берлин, Будимпешта, Букурешт, Краков, Истанбул, Манчестер, Милано, Љубљана, Лисабон и Прага. Сите музички настани ќе бидат емитувани низ светот преку дигиталните канали и профили на Асоцијацијата на Мрежата на Европскиот Музички Ден. Нашиот претставник за овој настан е музичката група Фолтин, кои преку својата долгогодишна работа се докажуваат како едни од најквалитетните и најоригинални артисти на нашето поднебје. Нивниот настап е закажан за 20:00 часот.

Настанот е во покровителство на Градот Скопје, со техничка реализација на Младинскиот Културен Центар во Скопје, преку партнерството со Пасворд Продукција.

Ова е уште една голема меѓународна културна манифестација во која Град Скопје зема учество, што претставува уште еден доказ за заложбите Скопје да прерасне во европски модерен град, каде што позитивните културни вредности ќе се негуваат и задржат на високо ниво.

Драги Д пријатели,

Во текот на изминатите месеци продолживме со подготвките за Д Фестивал и ширењето на позитивна енергија. Ви благодариме на илјадниците пораки исполнети со љубов и поддршка кои нѐ мотивираа да работиме на различни решенија и сѐ подобри изданија.
Oд првото, па се' до последното издание, фестивалот од една бина на напуштен паркинг, се прошири на 20.000 квадратни метри, вклучувајќи пет сцени на кои заедно со нашиот тим, помагаа 200 волонтери и над 600 соработници, се' со цел да ве пречекаме и ви овозможиме три незаборавни фестивалски дена!

Д ФЕСТИВАЛ СО НОВИ ДАТУМИ

Оваа година ни започна со амбициозна подготовка на фестивалот, која резултираше со најголем интерес досега, што значи дека сме ја стекнале вашата доверба. Мотивирани од истата, до денес се надевавме дека ќе се појави шанса за скора дружба.
За жал, бројките на заболени и слабиот напредок во борбата со COVID-19, затворени граници и карантини, дефинитивно не' принудуваат да се адаптираме на ситуацијата и да го презакажеме Д Фестивал 68 дена подоцна – од 21-23 август 2020 година, на локација Градски Парк – Дојран, во омилениот Д Камп. Во соработка и координација со нашите пријатели од Србија, ќе се одржи една недела по Exit Festival.

2 ВО 1 БИЛЕТ ЗА НАЈВЕРНАТА ПУБЛИКА

Сакаме да ве известиме дека вашите билети се безбедни. Задржувајќи го набавениот билет, го поддржувате фестивалот и музичката индустрија и за возврат, добивате можност да присуствувате на двете Д Фестивал изданија – во 2020 и во 2021! Доколку не сте во можност да присуствувате на овогодинашното издание, билетот може да го задржите за 2021 година, а на располагање ќе бидат понудени и различни решенија за поврат на средствата. Скоро сите досега најавени изведувачи се потврдени на едно од двете изданија, а детални информации околу целосната програма ќе бидат објавени на почеток на месец јули.

ПРОТОКОЛ

Здравјето и безбедноста за нас секогаш биле на прво место и сакајќи да придонесеме кон наоѓање решение на моменталната кризна ситуација, заедно со колегите од останатите продукции, се соединивме во новото здружение за културни промотери. Според насоките од Светската здравствена организација, кои препорачаа враќање на фестивалите, изработивме детален предлог-протокол, поттикнат од позитивното искуство на соседните и европските земји кој го доставуваме до надлежните институции.

Се извинуваме за доцната информација, но до овој момент се надевавме на чудо и скора дружба.

Вашиот Д Фестивал тим ❤️

Page 1 of 77