News

Константата на врвниот музички дострел кај нас, АРХАНГЕЛ се враќа на Д ФЕСТИВАЛ! Константата на врвниот музички дострел кај нас, АРХАНГЕЛ се враќа на Д ФЕСТИВАЛ!

29/01/2023

Д ФЕСТИВАЛ годинава има чест повторно да биде домаќин на македонскиот музички великан, бендот АРХАНГЕЛ кој го пречекуваме како предводник на главната бина на Фестивалот! Легендарната рок група чиј врвен…

Read more...
SMUT го промовира новиот албум – „Тие Се Насекаде“! SMUT го промовира новиот албум – „Тие Се Насекаде“!

29/01/2023

Пасворд Продакшн и бендот SMUT (Смат) со задоволство ви ја најавуваат промоцијата на новиот албум „Тие Се Насекаде“! Македонскиот метал-кор бенд кој е една од најценетите групи во овој дел…

Read more...
Бендот MAiKA, специјален гостин на концертот на GOGOL BORDELLO Бендот MAiKA, специјален гостин на концертот на GOGOL BORDELLO

29/01/2023

На 29-ти мај во Скопје, во рамки на ТАКСИРАТ 20 ќе се одржи концертот на еден од најимпресивните live бендови на денешницата GOGOL BORDELLO (Гогол Бордело), а оваа славеничка Таксират…

Read more...
SEVDALIZA, aрт-поп ѕвездата од светската авангарда доаѓа на Д ФЕСТИВАЛ! SEVDALIZA, aрт-поп ѕвездата од светската авангарда доаѓа на Д ФЕСТИВАЛ!

29/01/2023

Музичката програма на годинашниот Д ФЕСТИВАЛ веќе изобилува со значајни музички уметници кои за прв пат ќе настапат кај нас, а оваа листа продолжува и со најновото светско име кое…

Read more...
Водечката џез хип-хоп уметница АКУА НАРУ премиерно во Скопје! Водечката џез хип-хоп уметница АКУА НАРУ премиерно во Скопје!

29/01/2023

ТАКСИРАТ Фестивал годинава го одбележува своето јубилејно 20-то издание, а прославата за 20 години алтернатива во Македонија стигнува и во рамки на претстојното издание на фестивалот за феминистичка култура и…

Read more...
LORD OF THE DANCE, светските господари на танцот утре настапуваат во Скопје! LORD OF THE DANCE, светските господари на танцот утре настапуваат во Скопје!

29/01/2023

Светскиот музичко-сценски спектакл и врвна танчерска трупа LORD OF THE DANCE утре, во среда 11-ти април, настапува во вип арената „Борис Трајковски“ во Скопје! Најдоброто танчерско шоу на светот се враќа кај…

Read more...
Сѐ е подготвено за концертот на KRAFTWERK! Почнува ТАКСИРАТ 2.0! Сѐ е подготвено за концертот на KRAFTWERK! Почнува ТАКСИРАТ 2.0!

29/01/2023

Утре со концертот на KRAFTWERK - една од највлијателните и најзначајните електронски групи во светот чие музичко наследство е легендарно и вонвременско – започнува 20-тиот ТАКСИРАТ во Скопје! Како предводник…

Read more...