News

Застанете во ред! Kaiser Chiefs и Т.Б. Трачери на Таксират Застанете во ред! Kaiser Chiefs и Т.Б. Трачери на Таксират

08/11/2011

Британските инди ѕвезди Kaiser Chiefs ќе настапат како главни хедлајнери на овогодинешниот Таксират кој ќе се случи на 3. декември во скопската Метрополис арена. Популарниот англиски бенд, како дел од…

Read more...
Продолжува турнејата на Кирил Џајковски Продолжува турнејата на Кирил Џајковски

03/11/2011

По богатата тунеја, во чии рамки годинава одржа концерти низ Германија, Полска, Белгија, Луксембург и балканските земји, Кирил Џајковски и понатаму ја продолжува низата на успешни настапи. Вечерва, заедно со…

Read more...
Таксират во избор за најдобар европски фетсивал Таксират во избор за најдобар европски фетсивал

25/10/2011

По номинацијата на британските награди за „Best Overseas Festival“, Таксират оваа година е повторно и во изборот за европските фестивалски награди и тоа со номинации во две категории, „Best Indoor…

Read more...
МTV и бендот ZAA ви подаруваат две нови песни МTV и бендот ZAA ви подаруваат две нови песни

25/10/2011

Две нови песни на групата ZAA се достапни за бесплатно симнување од веб-сајтовите на регионалните MTV. Новиот сингл на бендот содржи две песни, бунтовната “Full Scale Riot” и амбиентaлната “Moonlight”.…

Read more...
Buraka Som Sistema доаѓаат на Таксират! Buraka Som Sistema доаѓаат на Таксират!

21/10/2010

Атмосферата околу новиот Таксират полека се вжештува, големите имиња веќе го најавуваат своето доаѓање на најпознатата зимска јужноевропска фестивалска дестинација. Фановите на Таксират од целиот регион ќе ги израдуваме со…

Read more...
B Real од Cypress Hill доаѓа на Таксират, вистина е B Real од Cypress Hill доаѓа на Таксират, вистина е

19/10/2011

Таксират гордо објавува: Во рамките на овогодинешната off фестивалска програма наречена HIP HOP WORLD! американскиот рапер B Real од Cypress Hill на 27. ноември настапува на Таксират. B Real на…

Read more...
MTV Best Adria act за Dubioza Kolektiv MTV Best Adria act за Dubioza Kolektiv

18/10/2011

Dubioza Kolektiv се овогодинешните победници на изборот на MTV Best Adria act! Dubioza беа номинирани по трет пат за оваа награда, но овојпат победија во конкуренција на Hladno pivo, Magnifico,…

Read more...