News

ТАКСИРАТ 20 ви претставува: „Вечер на гломазна поезија“ на неповторливиот РАМБО АМАДЕУС ТАКСИРАТ 20 ви претставува: „Вечер на гломазна поезија“ на неповторливиот РАМБО АМАДЕУС

23/01/2021

Годинава во рамки на 20-тиот ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ, еден од најавтентичните автори во регионов, Рамбо Амадеус пред македонската публика конечно ќе го претстави неговиот веќе славен театарско-сценски перформанс „Вечер на гломазна…

Read more...
Таксират 20 ви претставува: Легендарните INNER CIRCLE за прв пат во Скопје! Таксират 20 ви претставува: Легендарните INNER CIRCLE за прв пат во Скопје!

23/01/2021

ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ со задоволство го најавува следниот настан за одбележување на годинашното јубилејно 20-то издание, на кој во соработка со МКЦ Скопје, за прв пат пред македонската публика ќе настапи…

Read more...
Популарниот амстердамски бенд MY BABY на Д ФЕСТИВАЛ! Популарниот амстердамски бенд MY BABY на Д ФЕСТИВАЛ!

23/01/2021

Атрактивното психоделично-шаманско трио MY BABY е најновото име што го потврди своето учество на Д Фестивал 2018 придружувајќи се кон импресивната листа на изведувачи. Стационирани во Амстердам, им беа потребни…

Read more...
Константата на врвниот музички дострел кај нас, АРХАНГЕЛ се враќа на Д ФЕСТИВАЛ! Константата на врвниот музички дострел кај нас, АРХАНГЕЛ се враќа на Д ФЕСТИВАЛ!

23/01/2021

Д ФЕСТИВАЛ годинава има чест повторно да биде домаќин на македонскиот музички великан, бендот АРХАНГЕЛ кој го пречекуваме како предводник на главната бина на Фестивалот! Легендарната рок група чиј врвен…

Read more...
SMUT го промовира новиот албум – „Тие Се Насекаде“! SMUT го промовира новиот албум – „Тие Се Насекаде“!

23/01/2021

Пасворд Продакшн и бендот SMUT (Смат) со задоволство ви ја најавуваат промоцијата на новиот албум „Тие Се Насекаде“! Македонскиот метал-кор бенд кој е една од најценетите групи во овој дел…

Read more...
Бендот MAiKA, специјален гостин на концертот на GOGOL BORDELLO Бендот MAiKA, специјален гостин на концертот на GOGOL BORDELLO

23/01/2021

На 29-ти мај во Скопје, во рамки на ТАКСИРАТ 20 ќе се одржи концертот на еден од најимпресивните live бендови на денешницата GOGOL BORDELLO (Гогол Бордело), а оваа славеничка Таксират…

Read more...
SEVDALIZA, aрт-поп ѕвездата од светската авангарда доаѓа на Д ФЕСТИВАЛ! SEVDALIZA, aрт-поп ѕвездата од светската авангарда доаѓа на Д ФЕСТИВАЛ!

23/01/2021

Музичката програма на годинашниот Д ФЕСТИВАЛ веќе изобилува со значајни музички уметници кои за прв пат ќе настапат кај нас, а оваа листа продолжува и со најновото светско име кое…

Read more...