News

Панк-реге бунт на ТАКСИРАТ 14! Панк-реге бунт на ТАКСИРАТ 14!

19/10/2012

Таксират со задоволоство ви го најавува настапот на судамерикана ворлдмјузик-панк бунтовниците ЧЕ СУДАКА (CHE SUDAKA), на главната фестивалска вечер од четиринаесеттото издание на фестивалот. Че Судака доаѓаат на Таксират во…

Read more...
NOUVELLE VAGUE – Таксират промо концерт NOUVELLE VAGUE – Таксират промо концерт

18/10/2012

ТАКСИРАТ 14 со задоволство ви го најавува Таксират промо концертот на арт-групата NOUVELLE VAGUE во Скопје, како дел од годинашната off-програма на фестивалот. Боса нова бендот кој се прослави со…

Read more...
СУПЕРХИКС – ПОЗИТИВЕН КОНЦЕРТ СУПЕРХИКС – ПОЗИТИВЕН КОНЦЕРТ

17/10/2012

Нашата најактивна банда инструментале СУПЕРХИКС, на 1-ви декември 2012-та година ќе го прослави своето полнолетство со голем „Позитивен концерт“ во рамките на годинашното издание на TАКСИРАТ фестивал. „Позитивниот концерт“ е…

Read more...
Бај, бај, легендо… Бај, бај, легендо…

15/10/2012

После долга борба со проклетиот рак, ноќеска на полноќ не напушти човекот кој ни ја усмеруваше младоста. Fuck the rak! Кога сонцето повторно ќе зајде, јас ќе те чекам тебе..…

Read more...
Ново ЕП на Кирил Џајковски Ново ЕП на Кирил Џајковски

17/10/2021

По успешната концертна сезона летово и реализацијата на музиката за актуелните македонски филмови Трето полувремеи Балканот не е мртов, шест нови композиции на реномираниот продуцент и композитор се објавени на…

Read more...
SMUT концертна промоција SMUT концертна промоција

12/10/2012

„СМАТ“ (SMUT) конечно ќе ја почестат скопската публика со концертна промоција на материјалот од нивниот последен студиски албум „Мемоарите на скршениот човек“. После успешната промоција на новиот албум, промоцијата на…

Read more...
ТАКСИРАТ номиниран за European Festival Awards ТАКСИРАТ номиниран за European Festival Awards

05/10/2012

ТАКСИРАТ фестивал повторно се најде во изборот за најдобар европски фестивал со номиниција во две категории за European Festival Awards: „Best indoor festival“ и „Best small festival“. Гласањето за овој…

Read more...