Загреб гори!

Загреб гори!

Шестиот по ред INmusic фестивал кој ќе се одржи на 21. и 22. јуни годинава на веќе традиционалната локација – острово Јарун веќе најави три големи музички имиња што ќе настапат на овој најголем open-air фестивал во Хрватска.

Музичката програма оваа година ги нуди: Nick Cave и неговите феноменални Grinderman, бруклинските алтер легенди Tv On the Radio, као и добитниците на овогодинешното Grammy – Arcade Fire.

Ин мјузик е еден од најголемите европски фестивали. Британскиот The Times на два наврати го вброи меѓу 20те најдобри европски фестивали. Листата на учесниците во изминативе 5 фестивалски изданија е импресивна: Massive Attack, Kraftwerk, Nick Cave and The Bad Seeds, Moby, The Prodigy, Franz Ferdinand, Morrissey, Billy Idol, Iggy &the Stooges, The Flaming Lips, Morcheeba, Lily Allen, Yeah Yeah Yeahs, Tricky, Hot Chip, Sonic Youth, Stereo MC's, N*E*R*D, Serj Tankian, Asian Dub Foundation, The New York Dolls, The GO! Team, Sons and Daughters, Happy Mondays, Roisin Murphy, Editors, !!!, The Hold Steady, Amadou & Mariam, Tinariwen, Seun Kuti & Egypt 80, Dreadzone, Gilles Peterson, Jazzanova, Banco de Gaia... и многу други.
Освен музичката програма, фестивалот има и оригинална гастрономска понуда, како и богарти едукативни содржини.

Влезниците за овогодинешниот фестивал можете да ги набавите и во Македонија. Претпродажбата стартува утре, 28ми февруари во Југотон (Скопје, Градски трговски центар). Цената на влезницата е 2500 денари за двете фестивалски вечери, а доколку сакате фестивалска влезница и камп сместување истото ќе ве чини 3700 денари.