STONED HEDGE ГО ПРОМОВИРААТ ПРВИОТ СИНГЛ ОД ДЕБИ АЛБУМОТ “HELLO WORLD”

STONED HEDGE ГО ПРОМОВИРААТ ПРВИОТ СИНГЛ ОД ДЕБИ АЛБУМОТ “HELLO WORLD”

Талентираните ежиња Stoned Hedge, денес (14.05.2021) го промовираат својот прв сингл “Little Heads”. Синглот е дел од деби албумот “Hello World” кој ќе биде издаден од страна на Пасворд Продакшн. Stoned Hedge за само 4 месеци, создадоа еден нов свет, полн со волшебни мелодии, а истиот ќе имаме шанса да го чуеме наскоро.  

 

Stoned Hedge е млад инди-рок бенд од Тетово, формиран во 2018-та година. На самите почетоци, бендот свири преработки насекаде низ Македонија, за во август 2020-та година да почне да создава авторска музика. Бендот е составен од 4 члена: Ангела Маринковска – вокал, Исмаил Камбери – гитара, Дејан Томовски – бас и Марко Стојчевски - тапани. 

 

Талентираните Stoned Hedge успеваат за само четири месеци да го создадат својот прв, деби албум. Истиот е составен од осум песни кои жанровски се движат во рамките на антернативниот рок, а звучат толку зрело, небаре ги компонирал искусен бенд со долгогодишно искуство. 

 

Албумот е снимен и продуциран од страна на Дени Крстев (Bernays Propaganda, My Tear) во Студио 1060, а за видеото “Little Heads” се погрижија Кристина Карапеоска и Мартин Ѓорѓиески. 

 

Истиот ќе биде издаден на сите дигитални платформи од страна на Пасворд Продакшн, а премиерата на албумот е закажана за 28-ми мај, со почеток од 19 часот, на платото пред Младинскиот Културен Центар

 

Ви го претставуваме првиот сингл на Stoned Hedge, насловен “Little Heads”:

 

STONED HEDGE - LITTLE HEADS (видео)

 

“Little Heads” е достапна на сите дигитални платформи