Password Production

Password Production

Friday, 01 March 2013 10:37

The FRAJLE

The FRAJLE is an all-female acoustic band from Novi Sad, Serbia. In summer 2009, four band members Marija Mirkovic, Natasa Mihajlovic, Jelena and Nevena Buca have decided to unite forces, magnificent vocals and their musical talent, which resulted in them becoming hugely successful in less than a year. Measures of their success so far include over 500,000 YouTube views, thousands of loyal fans including a number of prominent Serbian artists and public figures. The Frajle have already moved borders of both live cover musical performances in the region and the scene in general.

The band is very active performing in clubs, theatres and concerts halls across the region, as well as on the national television. In summer 2010, the group performed at the Exit Festival (Elektrana Stage). This gig was symbolically called Music R:Evolution and it represented the attempt of The Frajle to transform the Serbian music scene. Except for their extraordinary interpretations, the girls are known for their hairstyles and costumes which are, from one gig to another, designed to match their exquisite tastes, personalities and distinct occasions.
The repertoire of the band includes major pop and rock hits of the past and present times, which The Frajle alter into utterly innovative and unique interpretations that do not leave anyone indifferent.

 

Releases:

Nas prvi album sa putovanja LP, 2012

Important performance:

EXIT Festival, 2010

Sava Center, Belgrade, 08.03.2013

Awards:

Best Balkan Band 2012 – Zlatna Bubamara

Official web site:

www.frajle.com

После наговестувањата со новогодишниот сингл „Laika“ и лајв видеото за песната „Sun is gone“, утре (01.03.2013) официјално излегува деби албумот на Фулиш Грин (FOOLSIH GREEN) насловен „ESCAPE“. Ова е првиот лонг-плеј албум на групата, но и едно од ретките психоделик поп / рок'н'рол изданија на нашите простори, на кој бендот претставува вкупно 12 композиции. Новото студиско остварување веќе почна да ги собира одличните оценки на рецензиите и од музичките медиуми во регионот.
Она што се Палма Вајлетс на почетокот од годината на странската сцена, тоа со сигурност би можеле да бидат Фулиш Грин на регионалната сцена (...). Да доаѓаат од Британија, сигурно би биле ‘најдобриот бенд на светот’...“ , оценува најпопуларниот хрватскиот музички портал „Музика.хр“.

„Escape“е снимен во домашно студио, со мастеринг на Дарко Спасовски – Пацки, зад музиката се потпишува Ненад Стефановски – Брус, а концептот за обвивката на албумот и дизајнот се на Мики Стефановски. Албумот е издание на „Пасворд Продакшн“ (Password Production) и можете да го набавите во: Југотон.

Фулиш Грин концертно ќе го промовираат „Escape“ на 15.03.2013 во арт-киното „Фросина“ (МКЦ, Скопје). Гости на овој концерт на Фулиш Грин ќе бидат Џун (JUNE), диџеј Гоце и ЛД Пистолеро (LD Pistolero).

Билетите за концертот на Фулиш Грин се веќе достапни во претпродажба, во продажната мрежа на МКтикетс, по цена од 200 денари. Цената на билетите на денот на концертот, кои ќе се продаваат на билетарата на МКЦ, ќе биде 250 денари.

FG logo

„Постојат безброј прибежишта, но само едно бегство. Но, има толку можности за бегство, колку што има и прибежишта (Франц Кафка).

Отсекогаш си имал потреба да избегаш во себе, во својот свет, во своите мечти, во своето скривалиште, во својата куќичка на дрво, каде што нема болести, нема сомнежи, нема часовник, каде што никој не може да ти наштети, да те повреди и да те разбуди во најубавиот миг од сонот, кога сонуваш без да спиеш.

Можеби ќе избегаш и од одговорностите со кои си морал да се соочиш, можеби ќе избегаш и од лудилото, од љубовта, од некој страв. Се бориш да избегаш од колективно наметнатото, од неправедностите и од бесмислиците на светот, да избегаш од сè и од секого што те задушува! Да бидеш самосвесна личност и исклучителна индивидуа.
На крајот, се обидуваш возвишено да избегаш од границите на материјалниот свет и од молкот на задгробниот живот. Да бидеш невидлив, да немаш форма, да станеш вода и не чувствувајќи болка да се прелееш во океанот на музиката. Светот никогаш не е тивок, дури и неговиот молк вечно одекнува со истите ноти, во вибрации што бегаат од нашите уши. Оние што ги воспримаме ни носат звук, понекогаш акорд, но никогаш мелодија (Албер Ками).
Прифати ја оваа покана да патуваш со нас, да ги уништиш внатрешните демони и за момент да се упатиш во уште едно Бегство.“

Музиката и тимот на Фулиш Грин израсна врз основа на интуитивно-спонтано-емпиристичкото внатрешно чувство проследено со акустични инструменти со неколку доверливи аналогни ефекти и еден недоверлив компјутер. Фулиш Грин е проект зад кој стои Ненад Стефановски (вокал, гитара, продукција), алтернативен музичар од Скопје, познат по својата работа како продуцент на „Грин Аут“ (Green Out), „Легијата“, „Против сите“... Од самиот почеток, кон креативната идеја „Escape“ во наплив се придружија и артистите кои примарно допринесоа со својот емпиристички пристап: Нико Гаврилов (гитара, металофон), Давор Стојановски (гитара), Стефан Пехчевски (клавијатури), Теодор Бошков (бас гитара) и Стефан Дамјаноски (тапани).

 

Кирил Џајковски го претставува новото ЕП, дел од новата фаза на македонскиот музички гениј, кое од денес е достапно за музичката јавност. Hell Of A Road е прво во серијата изданија што ќе биде заокружена со долго очекуваниот нов албум. Како што може да се претпостави, оригиналот на песната е добро избалансирана мешавина на традиција и современост, енергија и опуштеност, софистицираност и уличен стил. Hell Of A Road ја поседува магијата на концертните настапи на Џајковски, но звукот на бендот во живо е претставен во поцврста, „стегната“ варијанта, совршена за слушање во поинтимна клупска атмосфера. Вокалот на TK Wonder е само јаготка на шлагот која го заокружува хит потенцијалот на песната, притоа не одземајќи ништо од нејзината автентичност.

Новото ЕП, Џајковски го објавува под етикетата на „Филтер“ и се состои од вкупно пет ремикси. Ремиксите ја претставуваат песната во сосема поинакво светло и му ја даваат неопходната разновидност на изданието. Првиот човек на Филтер, Tripnotic, од Hell Of A Road направил клупски електро брејкс хит зачинет со (од него очекуваните) глич интервенции. Брејкбит ветераните Ways & Means ги надминаа нашите очекувања и ја однесоа песната во тотално техноиден андерграунд правец, не оставајќи од оригиналот ништо освен вокалот. И конечно, едни од најпопуларните британски брејкбит продуценти во моментов, Leuce Rhythms (номинирани во дури 7 категории на претстојните Breakspoll награди), го заокружуваат изданието со хипнотична верзија на песната која се развива постепено и кулминира во врвен комерцијален клупски хит.

Hell Of A Road од Djaikovski feat. TK Wonder излегува денес (25 февруари), а ќе се дистрибуира преку сите водечки онлајн музички продавници и стриминг сервиси.

Корисни линкови:
Djaikovski на Soundcloud – http://www.soundcloud.com/djaikovski
Hell Of A Road на Soundcloud - https://soundcloud.com/filter/djaikovski-feat-tk-wonder-hell

Djaikovski feat. TK Wonder – Hell Of A Road
1. Hell Of A Road (Artist mix) - (4:25)
2. Hell Of A Road (Tripnotic remix) - (4:52)
3. Hell Of A Road (Ways & Means remix) - (6:05)
4. Hell Of A Road (Leuce Rhythms remix) - (6:09)
5. Hell Of A Road (Artist mix instrumental) - (4:26)

 

Monday, 25 February 2013 15:28

NADEAH

25.04.2013 Slovenia KINO ŠIŠKA - Ljubljana, Slovenia
26.04.2013 Croatian Tvornica Kulture - Zagreb, Croatia

Tuesday, 19 February 2013 15:06

PEPERMINT - AMA AKO

После Скопје и „Таксират позитивниот концерт“, хикси фештата продолжува кон нов концертен спектакл, кој овој пат ќе го преврти Белград. Култниот ска-панк бенд Суперхикс ќе биде дел од фестивалот „Белград колинг“ со концерт пред легендарниот калифорнискиот состав „Грин деј“ (Green Day), кој неодамна престижниот музички магазин „Ролнг стоун“ (Rolling Stone) го прогласи и за најдобар панк-рок бенд во светот на сите времиња.

Шестчлениот фуриозен состав Суперхикс, оди за Белград промовирајќи го и материјалот од новото студиско оставрување „Африка“ (достапен за бесплатно преземање преку www.mtvardria.com) за кое критичарите пишуваат само пофални зборови. Познати по енергичните и еуфорични настапи, за што пред два месеци посведочија повеќе од 5.000 фанови во преполната „Метрополис Арена“ на нивниот славенички концерт на „Таксират 14“, Суперхикс ќе бидат единствените македонски претставници на хепенингот наречен „Грин деј“.

Покрај Суперхикс, на отворањето на концертот на „Грин деј“ ќе настапат и нивните музички пријатели, еден од најпопуларните бендови во регионот Хладно Пиво и новосадските панк-рокери „Атеист рап“ (Atheist Rap). Тимот од култни ска и панк-рок регионални бендови настапува на 27ми мај 2013 година на големиот калемегдански парк, под Белградската тврдина, пред единствениот и премиерениот настап на групата „Грин деј“ во овој дел на светот кои на актуелната стадионска турнеја го промовираат трострукиот албум „¡Uno!, ¡Dos!, ¡Tré!“.

Monday, 11 February 2013 13:33

DJAIKOVSKI

17.03.2012 Spain-Flag-24 Festival Reperkusion - Galicia, Spain 
24.06.2012 Slovenia Lent Festival - Maribor, Slovenia
30.06.2012 Slovenia Rock Otocec - Novo Mesto, Slovenia
07.07.2012 France-Flag-24 Festival Au Foin De La Rue - St-Denis-de-Gastines, France
13.07.2012 Macedonia Pivofest - Prilep, Macedonia
14.07.2012 France-Flag-24 Festival Latino Rock - Cauterets, France
21.07.2012 France-Flag-24 Festival Les Vieilles Charrues - Carhaix, France
18.08.2012 Serbia Belgrade Beer Fest - Belgrade, Serbia
24.08.2012 Croatian Spancirfest - Varazdin, Croatia
13.10.2012 France-Flag-24 Festival Rocktambule - Grenoble, France
10.11.2012 France-Flag-24 Festival Les Z'Eclectiques - Cholet, France
14.11.2012 France-Flag-24 Girpsy Jazz Festival - Noumea, Nouvelle-Caledonie
08.12.2012 Macedonia Taksirat Festival - Skopje, Macedonia

 

Monday, 11 February 2013 12:33

Џајковски на Przystanek Woodstock

После незаборавната завршница на 2012 со настапот во Скопје на „Таксират 14“, кој публиката го оцени како еден од најдобрите настапи на Џајковски досега, тој ја продолжува 2013 во исто темпо, потврдувајќи ги гостувањата на најголемите европски музички настани. Кирил Џајковски годинава ќе настапи на убедливо најголемиот отворен фестивал во Европа, полскиот Вудсток фестивал (Przystanek Woodstock). Овој настап на еден од најзначајните композитори, продуценти и диџеи на балканската електросцена ќе се одржи на 4ти август, третиот ден од фестивалот кој привлекува повеќе од 750.000 посетители.

Со ваквиот капацитет, Вудсток фестивал е еден од најголемите фестивали во светот, кој има 18-годишна традиција и се одржува на локацијата на поранешната полско-германска граница, Костшин над Одра во Полска. Покрај тоа, овој фестивал се издвојува и по унукатниот организацискиот пристапи. Организатор на фестивалот е „Great Orchestra of Christmas Charity“, најголемата и најценетата хуманитарна фондација во Полска, чија мисија е да обезбеди високо-квалитетна медицинска опрема за детските болници во Полска. За таа цел оваа хуманитарна организација успева да обезбеди дури 10 милиони евра во еден ден!!! Вудсток фестивалот е целосно некомерцијален, а годинава кон фестивалското мото, организаторот ја додаде и борбата за подобрување на условите за леквање на старите и изнемоштени лица.

woodstock2

Покрај настапот на Вудсток фестивал, во рамките на турнејата 2013, на 13ти јули Кирил ќе настапи и на годинашното издание на Похода - најголемиот музички фестивал во Словачка. За овој фестивал пак, имавме можност да дознаеме повеќе и за време на учеството на директорот на фетсивалот Михал Касцак, на „ПИН“ музичката конференција во Скопје. Похода Фестивал годинава ќе се одржи од 11 до 13 јули, а покрај Џајковски, во музичката програма веќе се потврдени настапите на легендарните „Ник Кејв енд д бед сидс“ (Nick Cave & The Bad Seeds), „Смешинг пампкинс“ (Smashing pumpkins), „Џастис“ (Justice), „Кајзер Чифс“ (Kaiser Chiefs) и многу други.

Откако во декември 2012 го претставија новогодишниот сингл „Лајка“ (достапен за бесплатно превземање тука) како прв дел од новиот албум, Foolish Green на „јутјуб“ каналот го објавуваат и своето прво live видео за песната „Sun is Gone“. Непосредно пред објавувањето на првиот албум „ Escape“, Foolish Green премиерно ви го претставува и видео спотот за кои се искористени материјалите од нивниот одличен настап на „ПИН“ музичката конференција која се одржа во ноември 2012, во рамките на „Таксират 14. „Sun is Gone“ е песна која бендот ја објави на истоименуваното ЕП-издание, а ќе се најде и помеѓу 12те композии кои ќе ги претстави деби албумот „Escape“.

Овој млад алтернативен состав, кој се појави како неочекувано и пријатно изненадување на домашната сцена, својот прв лонг-плеј албум, кој е едно од ретките изданија од ваков тип на музички правци на нашите простори, ќе го објави кон крајот на февруари. Групата ја најавува и концертната промоција на новиот албум, која ќе се одржи на 15ти март во МКЦ – Скопје.

Во меѓувреме, сите љубители на делото на Foolish Green... уживајте!

 

FOOLISH GREEN:
Ненад Стефановски (вокал, гитара, продукција)
Нико Гаврилов (гитара, металофон)
Давор Стојановски (гитара)
Стефан Пехчевски (клавијатури)
Теодор Бошков (бас гитара)
Стефан Дамјаноски (тапани)

 

Наскоро:
„ESCAPE“ - Foolish Green
Escape

Tuesday, 05 February 2013 13:13

Нов албум на ПЕПЕРМИНТ

„Пеперминт“ конечно ќе го промовира својот нов албум насловен „Ама Ако“. После успехот со синглот „Ако“ и активната година со повеќе остварувања и успеси, панк-рок составот веќе важи за најголемото освежување на домашната музичка сцена. Како наговестување за последното студиското остварување, „Пеперминт“ неодамна го објавија и новиот видео-спот за песната „Твоето Куче“.

Новиот албум „Ама Ако“, кој „Пеперминт“ го објавува за издавачката куќа „Пасворд Продакшн“ содржи 11 композиции и е надополнет со четири бонус песни.

Сите песни се снимени во „Пеперминт продукција“, а зад музиката, текстот и аранжманот се потпишува Горан Трифуновски – Пајак. Покрај Горан Трифуновски (вокал и гитара), во составот на „Пеперминт“ се: Златко Доневски – Боззо (тапани и вокали), Јане Тодоровски – Фанк (бас и вокали) и Ана Трифуновски (шејкери и вокали). Во реализацијата на ова студиско остварување како гости се појавуваат: Маријан Петровски, Кацар, Иван Душков, Игор Николовски – Гац, Сотир Ивановски – Тир, Весна Левајковиќ, Филип Вирановски.

Промоцијата на албумот „Ако“ ќе се одржи во среда, 13ти февруари, во кафе бар „Љубов“, со почеток во 19:00 часот. На задоволство на својата публика, за оваа промоција бендот подготвува и посебен акустичен сет.

„Пеперминт“ официјално постои шест години. Видеоспотот за нивниот втор сингл на англиски „Riding My Harley In The Rain“ изминатата година беше промовиран на „Ем-ти-ви Адрија“, регионалниот музички канал во чии рамки „Пеперминт“ учествуваше и во трката за најдобар бенд на балканот. Покрај тоа, 2012 помина и во знакот на нивниот хит сингл „Ако“ кој ги освои највисоките места на македонските музички топ листи. Нивните последни успеси се доволно наговестување за несомнениот квалитет на новото остварување на „Пеперминт“ кое пристигнува спакувано под насловот „Ама Ако“.