Password Production

Password Production

Утре со концертот на KRAFTWERK - една од највлијателните и најзначајните електронски групи во светот чие музичко наследство е легендарно и вонвременско – започнува 20-тиот ТАКСИРАТ во Скопје! Како предводник на експерименталната сцена, со својата визија за иднината KRAFTWERK ја создаде музичката подлога за дигиталната ера на 21-виот век, а овој легендарен состав се враќа во Скопје по 13 години од нивното прво гостување кај нас и концертот кој сѐ уште важи за еден од најдобрите кои досега се одржале во Македонија. Уште повеќе, KRAFTWERK овој пат гостуваат со 3Д концерт од нивната исклучително успешна турнеја со која официјално ја отвораме и програмата за прослава на 20-ката на Таксират!

Прво и најважно: ДА, KRAFTWERK ДОАЃААТ ВО СКОПЈЕ! Утре (27-ми февруари) легендарниот колектив KRAFTWERK гостува со КОНЦЕРТ ВО ЖИВО кој ќе биде надополнет со специјалнo 3Д визуелно шоу. За таа цел, секој посетител при влез на концертот ќе добие и брендирани 3Д очила.

Концертот на KRAFTWERK ќе се одржи во вторник (27-ми февруари) во Вип Арена „Борис Трајковски“ во Скопје.

Вратите на арената ќе бидат отворени за посетителите од 19:00 часот, а почетокот на концертот е во 20:30 часот. Во холот на арената ќе бидат сместени и продажни штандови за официјалниот merch, посебно подготвен за оваа турнеја.

Поради големиот број на посетители и со цел да се избегнат гужвите, за време на концертот во арената „Борис Трајковски“ во функција ќе бидат повеќе влезови: главен влез (југ), ВИП влез (запад – од страна на лизгалиштето) и страничен влез (исток – од страна на базенот).

Сите оние кои билетите ги купиле онлајн ги известуваме дека нема да се врши замена на ваучерите за билети, туку задолжително треба да ги испечатат електронските ваучери (PDF документот во нивниот и-мејл) и да ги приложат при влез на концертот заедно со документ за лична идентификација. Оние онлајн купувачи пак кои сепак преферираат да имаат класичен билет за нивните колекционерски потреби, ќе можат да ја направат оваа замена веднаш по завршувањето на концертот, на билетарницата во арената „Борис Трајковски“.

При влегувањето на концерт сите посетители ќе се претресуваат за проверка на предметите кои се внесуваат. Во концертната сала, покрај храна и пијалоци како и вообичаено забранетите предмети, нема да смее да се внесува професионална и полупрофесионална аудио и видео опрема за снимање и пренос на концертот, што вклучува камери и фотоапарати со кои може да се користи објектив.

Ве молиме имајте предвид дека паркингот на Вип Арена „Борис Трајковски“ е со лимитиран капацитет, а поради големиот број на посетители и со цел да се избегне гужвата, наша препорака е да го користите јавниот превоз и околните паркинзи за возилата.

Сите заинтересирани посетители кои сѐ уште не ги набавиле своите влезници за концертот на KRAFTWERK ги известуваме дека фан-пит и партер билетите се целосно распродадени, а преостанатите билети за трибините, можете да ги купите преку продажната мрежа на МКтикетс или онлајн на овој линк.

ТАКСИРАТ – 20 години алтернатива во Македонија!

Friday, 23 February 2018 12:31

Peter Bence

31.05.2018 Macedonia Taksirat, Skopje, MK

Унгарскиот пијанистички виртуоз ПИТЕР БЕНС (PETER BENCE), кој го освои интернетот со своите аранжмани на хитовите на Мајкл Џексон, Квин и Сиа, собирајќи досега повеќе од 200 милиони прегледувања, на 31-ви мај за првпат гостува во Македонија! Новата светска пијанистичка сензација гостува кај нас во рамки на програмата за одбележување на јубилејниот 20-ти Таксират Фестивал, а неговиот концерт ќе се одржи во Македонска Филхармонија во Скопје.

ПИТЕР БЕНС, младиот пијанист, композитор и продуцент е новата голема ѕвезда на музичкото небо кој ги распродава концертите секаде ширум Европа и кој е запишан во Гинисовата книга на рекорди како пијанистот со најбрзи прсти. Од класична до филмска музика, од рок до поп, од Бах до Битлси, овој генијален музичар со својата енергична и експресивна изведба ги руши сите бариери помеѓу класичната и модерната музика. Според Гинисовата книга на рекорди, Питер Бенс во 2012-та стана светски рекордер по бројот на отсвирени клавирски ноти во минута (765), а со интензивниот начин на свирење и претставувајќи го пијаното на сосема ново ниво, тој веќе важи како инспирација на различни генерации, како и на сите вљубеници во музиката ширум светот.

Видео: Michael Jackson - Bad (Piano Cover) - Peter Bence

Светскиот пијанистички феномен, Питер својот музички пат го започнал на возраст од само две години, на клавирот на неговиот дедо, свирејќи по слух мелодии од своите омилени анимирани филмови. На седум години ја напишал својата прва композиција, испирирана од Моцарт и Шопен, а веќе на 11 години го претставува и својот прв солистички албум. Во тинејџерските години почнал да покажува голем интерес за филмската музика, особено за музиката на Џон Вилијамс - познат по саундтракот за „Војна на Ѕвездите“, кој за Питер отвора сосема нов свет во кој потоа и самиот ќе се пронајде.Исклучително музички образован, Бенс по основното музичко училиште го продолжува образованието на Беркли музичкиот колеџ во Бостон, САД. Но, едно од најголемите влијанија на него е и музиката на Мајкл Џексон, па тој во 2015-та година на „Јутјуб“ ја објавува својата прва обработка на хитот „Bad“ и за само неколку дена неговото видео собира 10 милиони прегледувања.

Минатата година тој отсвире 20 концерти на четири континенти, вклучувајќи го и настапот за отворањето на музичкиот фестивал BBC PROM во Лондон, пред публика од 50 илјади посетители.

Сензацијата на овој млад пијанист е во неговата врвна клавирска техника, неверојатниот талент и скромноста. Откако ги освои социјалните мрежи и сите љубители на врвната музика, исклучително талентираниот музичар за првпат гостува во Македонија и на 31-ви мај ќе ја исполни концертната сала на Македонската Филхармонија со громогласните и импресивни звуци на неговото пијано.

Влезниците за концертот на Питер Бенс се достапни во продажба од денеска, преку продажната мрежа на МкТикетс и онлајн на овој линк.

Thursday, 22 February 2018 08:43

Nina Kraviz

27.07.2018 Macedonia Green Beach Festival, MK

Деветта година по ред, GREEN BEACH FESTIVAL продолжува да се одржува со импозантни хедлајнери од глобалната електронска сцена, кои гостуваат кај нас во врвот од својата кариера и со кои овој настан прерасна во синоним за најквалитетно електронско доживување. Ова лето, GREEN BEACH FESTIVAL ќе се одржи на 27-ми јули, а публиката на Фестивалот ќе има привилегија да го погледне премиерниот настап во Македонија на најпопуларната дама на светската електронска сцена, прогласена и за најдобар диџеј за 2017-та година – НИНА КРАВИЦ! Сибирската техно дива, позната по бескомпромисните и енергични диџеј-сетови, важи за една од најхаризматичните личности на електронската сцена, а нејзините настапи се прочуени по уникатното и интензивно чувство со кое ја восхитува публиката.

Единствениот музички сензибилитет и музичкото образование со бескомпромисен пристап кон уметноста, како и искрениот однос кон публиката, ја позиционираа Нина Кравиц како хедлајнер на водечките светски фестивали. Во 2017-та година таа се закити и со признанието од страна на еден од водечките светски магазини за електронска музика „Миксмаг“ кој ја постави на самиот врв од листата за најдобри диџеи на годината, во која пак Нина несомнено владееше со своите настапи ширум светот. И восхитува фактот дека со секој нов освоен врв во нејзината кариера, Нина Кравиц станува и сѐ повеќе раскошна во нејзиниот музички израз, а нејзините сетови сѐ поуникатни од било што друго на сцената.

Кравиц е родена и пораснала во сибирскиот град Иркутск, а љубовта кон музиката и плочите ја наследила од нејзиниот татко кој слушал џез и психоделичен рок. За време на ’90-тите таа го открива ејсид-хаус звукот и набргу ја започнува емисијата на локалното радио посветена на електронската музика. Селидбата во Москва и новинарската работа во музичкото списание „Птуч“, како и подоцнежното работење во организирање на техно журки, ќе и донесат подобар увид во светските електронски текови, а нејзината импресивна колекција на плочи постојано расте. Набргу стигнува и повикот да ја организира програмата во петок навечер, во водечкиот руски клуб „Пропаганда“, која за кратко време прераснува во најважната техно и хаус вечер во Москва. Благодарение на истенчениот вкус на Нина, престолнината на Русија ја посетуваат самите икони на електронската сцена како што се Тео Париш, Мајк Хакаби, „Дроплерефект“, Хуан Аткинс и бројни други. Музички исклучително образована, Нина вредно работи во студиото и набргу го објавува својот деби сингл „Voices“, по кој следува исклучително успешното ЕП „Pain in The Ass“. На тој макси-сингл се наоѓаат и култните нумери „I’m Gonna Get You“ и „Ghetto Kraviz“. Еден од клучните моменти во кариерата е секако и снимањето на миксот за легендарната „Диџеј Кикс“ (DJ Kicks) серија, кој критиката го прогласи за еден од најдобрите, рамо до рамо со имињата како што се Карл Крег, Тига или Џон Талабот.

Посебно се издвојуваат нејзините резидент настапи на престижните журки на Ричи Хотин, „ЕНТЕР“ на Ибица, како и редовните настапи во најголемите европски клубови како што се „Конкрет“ во Париз, „Нитса“ во Барселона, „Фабрик“ во Лондон или „Бергхаин“ во Берлин. Од 2016-та година, секој втор четврток во месецот, Нина има и престижна резидентура на „Би-би-си Радио 1“, а популарноста на нејзината издавачка куќа „трип“, предизвика вистинска инвазија на свежи и исклучително квалитетни продуценти на европската сцена.

На 27-ми јули, во врвот од нејзината кариера, најзначајната техно дама на денешницата првпат гостува во Македонија, со настап на Green Beach Festival!

Наскоро ќе бидат објавени повеќе информации за настанот, продажбата на билетите и новата локација на струшко-охридското крајбрежје за деветтиот GREEN BEACH FESTIVAL!

Tuesday, 06 February 2018 11:16

Lord Of The Dance во Скопје!

Најпосетуваниот танцов-музичко-сценски спектакл на светот, повторно пристигнува пред македонската публика: LORD OF THE DANCE на славниот Мајкл Флетли гостува во Скопје на 11-ти април 2018. По точно 10 години и по 5 целосно распродадени настапи кај нас, светското денс-совршенство овој пат, во Вип арената „Борис Трајсковски“, ќе го претстави новото шоу „Опасни игри“ основано на ирскиот фолклор кој ја претставува неверојатната авантура во борбата помеѓу доброто и злото.

Најдоброто танчерско шоу на светот досега собори повеќе светски рекорди – Флетли во Гинисовата книга на рекорди е запишан како човекот со најбрзите нозе на светот, со незамисливи 35 удари во секунда; шоуто се изведуваше дури 21 пат по ред во „Вембли“ арената во Лондон; за само 10 дена беа продадени 250.000 влезници на турнејата во Австралија. Мајкл Флетли (Michael Flatley), танчерот, флејтист, автор, директор и продуцент кој стои зад овој меѓународно наградуван танцов феномен, доакажа преку својата визија дека срцето и разумот, обединети преку музиката и танцот, ги бришат сите традиционални граници. „Lord of the dance'“ постојано ги соборува сите рекорди во продажбата на влезници ширум светот, оставајќи ја публиката без здив, желна за уште повеќе магија.

Токму поради тоа, како и фактот дека во Македонија веќе со години имаат огромен број обожаватели, оваа најголема ирска танчерска сензација „LORD OF THE DANCE“ гостува повторно во Скопје, на 11-ти април 2018 година со настап во Вип Арена „Борис Трајковски“. Овој пат, приказната се темели на ликот кој патува низ времето со желба да му помогне на господарот на танцот во одбраната против мрачните сили. Оваа митска авантура со себе носи сѐ ново, од музика до сценографија, костимографија и кореографија. Тука се и холограмските проекции, најсовремената сценска технологија, специјалните светлосни ефекти, разиграните роботи и најдобрите светски акробати и танчери. Сето тоа е доволна причина да не го пропуштите овој музичко-танчерски настан или како што порачува екипата на LORD OF THE DANCE: „Препуштете се во прегратката на извонредниот танц кој ќе ве одведе на патување исполнето со енергија и страст…

Lord Of The Dance од 1996 година е најпродаваната танчерска приредба на светот која досега има гостувано пред распродадените гледалишта во повеќе од 60 земји, а премиерата ја одржаа во 1996-та, две години откако славниот ирски кореограф Флетли го претстави неговиот претходен спектакл Riverdance во глобалниот ТВ пренос на Eurosong `94 во Даблин и прерасна во светска сензација. Веќе во 1997 година, Lord Of The Dance дебитираше и во С.А.Д. со 13 распродадени претстави во Radio City Music Hall и учествуваше во програмата на доделувањето на „Оскар“ наградите. На изведбите, во составот на овој танцов ансамбл настапуваат дури 200 танчери, покрај огромниот број професионалци кои на шоуто се грижат за сценографијата, светлото, звукот, како и за вкупно 1200 костуми кои ги користат танчерите.

Билетите за настапот на LORD OF THE DANCE се пуштени во продажба преку продажната мрежа на МкТикетс, а цените и сите детали за продажбата се објавени на овој линк.

Monday, 29 January 2018 12:47

Dzambo Agusev Orchestra

13.01.2018 Macedonia MK
Monday, 29 January 2018 12:46

Djaikovski DJ Set

12.01.2018 Macedonia MK
Monday, 29 January 2018 12:44

Chalgija Sound Sistem

13.01.2018 Macedonia MK
Monday, 29 January 2018 12:40

Pluto's Doubts

12.01.2018 Macedonia MK
Page 1 of 63