Vladimir Runchev

Vladimir Runchev

Thursday, 31 January 2013 12:20

Pepermint

02.02.2013 Macedonia Nocturno - Veles, MKD
14.06.2013 Macedonia Skopje Gori 2013 - Skopje, MKD
27.07.2013 Macedonia D Festival - Dojran, Macedonia
02.08.2013 Macedonia

Plashica Beer Fest Nemo - Ohrid, MKD

18.10.2013 Macedonia

Havana - Skopje, MKD

ЗАБРАНЕТА ПЛАНЕТА, третиот албум на BERNAYS PROPAGANDA ќе се појави на 26 Февруари на винил и компакт диск ( во Март и на касета!!! ). На 15 Февруари бендот одлучи албумот да го даде на бесплатно симнување преку својот bandcamp профил. Во меѓувреме симнете ја БАР КУЛТУРА.

Концертната промоција на ЗАБРАНЕТА ПЛАНЕТА е закажана на 1 Март во МКЦ-Скопје.

 

Карти во претпродажба од 1 Февруари во Југотон,МКЦ и Пола Југотон.

 

БАР КУЛТУРА

Нaшиот свет е

Моќен за викенд! Само за викенд!

А после - сѐ магично исчезнува!

Силни се...Викенд!

Сѐ знаат...викенд .

А, после ... жарот го снемува.

...и животот без нас продолжува!

*****

Далеку од нас

постојат ВИСТИНСКИ луѓе...

какви што НИЕ сонувавме да бидеме.

*****

Толку убаво зборувавме, Еј зборувавме!

Додека си оди ...овој раскрварен град.

Утрата ги изедоа сите борби ... што во мракот ги победивме.

Викендите станаа години ... а ние НИШТО не променивме.

собери храброст...остани ИСТИОТ...утро по викенд!

......

Живеат во сенката на славните предци

Научија само да ги наследуваат.

Сѐ додека крварат

Старите пари под вас.

Ние ќe бидеме во предградијата...

А таму...Утро по викенд!

... борбата продолжува.

Saturday, 26 January 2013 14:39

DJAIKOVSKI

24.05.2013 Macedonia Aqua Park Fest - Probistip, Macedonia
15.06.2013 Bosnian Sarajevo Beer Festival - Sarajevo, BIH
04.07.2013 Czech Rock For People - Czech Republic
06.07.2013 Montenegro Club Maximus - Kotor, Montenegro
11.07.2013 Serbia EXIT Festival - Novi Sad, Serbia
13.07.2013 Slovakia Pohoda Festival – Trencin, Slovakia
20.07.2013 Bosnian DemoFest - Banja Luka, BIH
27.07.2013 Macedonia Love & Happiness Festival - Ohrid, Macedonia
04.08.2013 Poland Przystanek Woodstock Festival - Kostrzyn nad Odra, Poland
16.08.2013 Macedonia Strumica Open Festival - Strumica, Macedonia
14.09.2013 Macedonia Kavadarci City Squere - Kavadarci, Macedonia

Saturday, 26 January 2013 14:38

S.A.R.S.

03.02.2013 Bulgaria Club Stroeja - Sofia, Bulgaria
02.03.2013 Macedonia Downtown - Veles, MKD
24.05.2013 Macedonia Aqua Park Fest - Probistip, MKD
31.05.2013 Macedonia

Private event - Skopje, MKD

19.06.2013 Macedonia

Bazen Sonce - Prilep, MKD

14.07.2013 Macedonia

Kasapski Krug - Kumanovo, MKD

01.09.2013 Croatian

Špancirfest - Varaždin, CRO

23.11.2013 Switzerland

Club Moods - Zurich, CH

26.11.2013 Germany TNT - Dortmund, DE
27.11.2013 Netherlands Melody Line - Amsterdam, NL
28.11.2013 Netherlands Waterfront - Rotterdam, NL
29.11.2013 Netherlands No Sikiriki - Tilburg, NL

После успехот со синглот „Ако", панк-рок составот „Пеперминт" повторно станува актуелен објавувајќи го својот нов видео-спот за песната „Твоето Куче".

„Твоето Куче" е воедно најава за нивниот нов албум, насловен „Ама ако", кој наскоро ќе биде официјално објавен. Новото студиско издание е целосно подготвено, а неговото објавувањето ќе биде одбележано и со промотивен концерт, за кој „Пеперминт" интензивно се подготвуваат.

На ова остварување на групата, која медиумите ја оценија како „рокери што ја освежија сцената", и' претходеше активна година со повеќе успеси. Видео спотот за нивниот втор сингл на англиски „Riding My Harley In The Rain" изминатата година беше промовиран на „Ем-ти-ви Адрија", регионалниот музички канал во чии рамки „Пеперминт" учествуваше и во трката за најдобар бенд на балканот. Покрај тоа, 2012 помина и во знакот на нивниот хит сингл „Ако" кој ги освои највисоките места на македонските музички топ листи.

Додека ги очекуваме деталите за новиот албум и концертната промоција, бендот се погрижи своите фанови да уживаат во новиот видео запис, кој веќе е поставен на музичкиот интернет канал „Jутјуб".

По успешните концерти во Љубљана и Марибор со гудачкиот оркестар на Словенечката Филхармонија, Влатко Стефановски породлжува со спектакуларни оркестарски концерти.

Тој настапи во Монако, со филхармонијата на Монте Карло на 6ти овој месец, заедно со своите стари соработници, Мирослав Тадиќ и Теодосии Спасов. Со оркестрите диригира Кристјан Јарви, еден од најбараните европски диригенти во моментов. На 11ти и 12ти јануари Стефановски настапи во Лајпциг и Вајмар со Симфонискиот Оркестар на МДР Лајпциг .

15ed3i8

Тој настапи во Монако, со филхармонијата на Монте Карло на 6ти овој месец, заедно со своите стари соработници, Мирослав Тадиќ и Теодосии Спасов. Со оркестрите диригира Кристјан Јарви, еден од најбараните европски диригенти во моментов. На 11ти и 12ти јануари Стефановски настапи во Лајпциг и Вајмар со Симфонискиот Оркестар на МДР Лајпциг .

nd8ltv

Турнејата со симболичен наслов 'Балканска треска' продолжува на Фламенко Фестивал во Амстердам, од каде што триото се сели во Лондон, на концерт во Барбикан Центарот со Лондонскиот Симфониски Оркестар, на 31ви месецов. Планиран е и концерт во Скопје пред крајот на годинава.

Monday, 21 January 2013 13:08

Loshi Deca - Borbata prodolzuva

Friday, 18 January 2013 14:02

DUBIOZA KOLEKTIV

10.01.2013 France-Flag-24 KnockOut Snow Festival - Orcieres, FR
13.01.2013 Poland Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - Częstochowa, PL
25.01.2013 Sweden Moriska Paviljongen - Malmö, SE
26.01.2013 Norway Blå - Oslo, NO
01.02.2013 Sweden Musikens Hus - Göteborg, SE
02.02.2013 Sweden Södra Teatern - Stockholm, SE
04.02.2013 Germany Hafenklang - Hamburg, DE
06.02.2013 Netherlands Poppodium Merleyn - Nijmegen, NL
08.02.2013 Netherlands Hall Of Fame - Tilburg, NL
09.02.2013 Netherlands Waterfront - Rotterdam, NL
10.02.2013 Netherlands Melody Line - Amsterdam, NL
22.03.2013 France-Flag-24 Babel Med Music - Marseille, FR
26.03.2013 Romania Flying Circus Pub - Cluj-Napoca, RO
27.03.2013 Romania The Silver Church Club - Bucharest, RO
28.03.2013 Bulgaria Mixtape 5 - Sofia, BG
29.03.2013 Bulgaria Mixtape 5 - Sofia, BG
30.03.2013 Turkey Istanbul Bronx - Istanbul, TR
15.04.2013 Bosnian Apsurdistan release - International web-stream show
23.04.2013 Czech Palác Akropolis - Prague, CZ
24.04.2013 Czech Divadlo Pod Lampou - Plzen, CZ
25.04.2013 Czech Fléda Club - Brno, CZ
26.04.2013 Czech Rock N' Roll Garage - Ostrava, CZ
01.05.2013 Germany Marienplatz - Munchen, DE
03.05.2013 Germany Rockschicht - Viersen, DE
05.05.2013 Netherlands Bevrijdingsfestival - Rotterdam, NL
09.05.2013 Netherlands Hemeltjelief festival - Amsterdam, NL
11.05.2013 Poland Technikalia.13 - Gdansk, PL
18.05.2013 France-Flag-24 Festival Passage (Magic Mirror) - Metz, FR
24.05.2013 Poland Kortowianda Festival - Olsztyn, PL
25.05.2013 Romania Sabotage Festival- Timisoara, RO
07.06.2013 Poland Ethno Port Poznan Festival, Poznan, PL
09.06.2013 Romania фестиваль “Дикая мята” - Ethnomir, RU
14.06.2013 Slovenia Pise se leto - Maribor, SLO
15.06.2013 France-Flag-24 Hace Calor - Gruissan, FR
16.06.2013 France-Flag-24 Le Portail à Roulettes - Salses-le-Château, FR
21.06.2013 Italy Botanique Festival - Bologna, IT
23.06.2013 France-Flag-24 Festival Rencontres et Racines - Audincourt, FR
30.06.2013 Rock al Parque - Bogota, CO
03.07.2013 Czech Rock for People - Hradec Kralove, CZ
04.07.2013 Serbia TLO - Tomasevac, RS
05.07.2013 Slovenia Rock Otočec - Ljubljana, SI
06.07.2013 Slovenia Guca sul Carso, Trieste, SI
07.07.2013 Denmark Roskilde Festival, Roskilde, DK
12.07.2013 Norway Trænafestival, Træna, NO
13.07.2013 Slovakia Pohoda Festival - Letisko Trenčín, SK
14.07.2013 Serbia Exit Festival - Novi Sad, RS
18.07.2013 Bosnian DemoFest - Banja Luka, BIH
19.07.2013 Portugal-Flag-24 Festival Músicas do Mundo, Sines, PT
20.07.2013 Serbia Vodova Fest - Ruski Krstur, RS
26.07.2013 Switzerland Paléo Festival, Nyon, CH
27.07.2013 Macedonia D Festival, Dojran, Macedonia
28.07.2013 Serbia Stara Skola - Bajina Basta, RS
01.08.2013 Serbia LoveFest - Vrnjacka Banja, RS
02.08.2013 Romania Padina Fest, Padina, RO
04.08.2013 Slovenia Schengenfest - Vinica, SLO
07.08.2013 Hungary Sziget Festival - Budapest, HU
15.08.2013 Italy Folkfestival - Ariano Irpino, IT
16.08.2013 Serbia Beer Festival - Belgrade, RS
17.08.2013 Netherlands Lowlands Festival - Biddinghuizen, NL
21.08.2013 Switzerland Musikfestwochen - Winterthur, CH
23.08.2013 Croatian Lighthouse Music Club - Vodnjan, HR
24.08.2013 Slovenia Čipkarija Festival - Idrija, SI
25.08.2013 France-Flag-24 EuroPie - Toulouse, FR
01.09.2013 Italy Live Rock Festival - Aquaviva, IT
06.09.2013 Austria Dan Mladine - Weiden bei Rechnitz, AT
07.09.2013 Serbia Nisomnija - Niš, RS
26.09.2013 Greece University Break - Laganás, GR
28.09.2013 Greece Syriza Festival - Athens, GR
29.09.2013 Greece Syriza Festival - Thessaloniki, GR
04.10.2013 Czech In Factory Festival - Zlín, CZ
06.10.2013 Poland Integracje Festival - Lublin, PL
12.10.2013 Slovenia Odmev 2013 - Jesenice, SI
26.11.2013 Croatian Dom Sportova - Zagreb, HR
15.11.2013 Croatian Dvorana Mladosti - Rijeka, HR
16.11.2013 Slovenia Mladinski Center Brezice, SI
22.11.2013 Switzerland Caserne Basel, CH
23.11.2013 Switzerland Club Moods - Zurich, CH
13.12.2013 Bosnian KSC Skenderija - Sarajevo, BA
28.12.2013 Macedonia Taksirat Festival - Skopje, MK
Friday, 18 January 2013 14:00

SUPERHIKS

01.01.2013 Macedonia City Square - Prilep, Macedonia
02.03.2013 Macedonia Club Pulse - Kocani, Macedonia
15.03.2013 Greece Balkan Fest - Thessaloniki, Greece
16.03.2013 Macedonia Strumicki Karneval - Strumica, Macedonia
24.04.2013 Macedonia Den na visokoto obrazovanie - Skopje, Macedonia
03.05.2013 Macedonia Easter Fest - Veles, Macedonia
24.05.2013 Macedonia Aqua Park Fest - Probistip, Macedonia
27.05.2013 Serbia Belgrade Calling Fest (w/ Green Day) - Belgrade, Serbia
05.06.2013 Macedonia Private gig - Skopje, Macedonia
14.06.2013 Macedonia Kasapski Krug - Kumanovo, Macedonia cancelled
21.06.2013 Slovenia Vikend Mladosti - Ptuj, Slovenia
21.06.2013 Slovenia Akcija - Sredisce Ob Dravi, Slovenia
22.06.2013 Slovenia Lent Fest - Maribor, Slovenia
25.06.2013 Macedonia Humanitarian concert - Kratovo, Macedonia
28.06.2013 Macedonia De Facto - Gevgelija, Macedonia
04.07.2013 Macedonia Trash Fashion - Skopje, Macedonia
12.07.2013 Macedonia Calypso Summer Club - Prilep, Macedonia
19.07.2013 Bosnian Demo Fest - Banja Luka, BiH
20.07.2013 Slovenia Mladi Fest - Sezana, Slovenia
17.08.2013 Macedonia Strumica Open Air - Strumica, Macedonia
22.03.2013 Bulgaria Maimunarnika (ex-Pork Pie) - Sofia, Bulgaria
23.08.2013 Romania Bucovina Fest - Sucaeva, Romania
24.08.2013 Romania Poiana Urbana Festival - Bucharest, Romania
08.09.2013 Macedonia City Square - Skopje, Macedonia
20.10.2013 Macedonia Vinoskop - Skopje, Macedonia
16.11.2013 Macedonia Bonanza - Bogdanci, Macedonia
31.12.2013 Macedonia TBA

Friday, 18 January 2013 13:56

Foolish Green

15.03.2013 Macedonia Kino Frosina, MKC - Skopje, Macedonia
16.03.2013 Macedonia Kino Frosina, MKC - Skopje, Macedonia
05.04.2013 Macedonia Meze bar Kingston - Struga, Macedonia
06.04.2013 Macedonia Dom na mladi - Stip, Macedonia
25.05.2013 Macedonia Aqua Park Fest - Probistip, Macedonia
15.06.2013 Macedonia Busker Fest - Skopje, Macedonia
25.06.2013 Macedonia Sound of Green - Skopje, Macedonia
28.06.2013 Macedonia Revolution Fest - Kumanovo, Macedonia
02.08.2013 Macedonia Plasica Beer Fest - Ohrid, Macedonia
23.08.2013 Macedonia Joy Festival - Kriva Palanka, Macedonia
30.08.2013 Macedonia Slobodna Zona Fest - Kocani, Macedonia
15.11.2013 Netherlands No Sikiriki - Tilburg, The Netherlands
16.10.2013 Netherlands Streets Festival - Hague, The Netherlands