News

С.А.Ф. & Тони Китановски Little Big Band на ТАКСИРАТ С.А.Ф. & Тони Китановски Little Big Band на ТАКСИРАТ

22/01/2019

Од редовите на домашната сцена, главната вечер на ТАКСИРАТ ќе го пречека легендарниот македонски хип хоп состав С.А.Ф. кој ќе настапи заедно со реномираниот џез гитарист и композитор Тони Китановски…

Read more...
Светската атракција 2CELLOS во Метрополис Арена! Светската атракција 2CELLOS во Метрополис Арена!

22/01/2019

„Таксират“ во соработка со „Охридско Лето“ со гордост го најавуваат првото гостувањето на 2CELLOS во Скопје Супергрупата од двајца, 2CELLOS (Ту Челос) на Лука Шулиќ и Стјепан Хаузер, познати како…

Read more...
off-ТАКСИРАТ: Самостоен концерт на РУНДЕК КАРГО ТРИО во Скопје! off-ТАКСИРАТ: Самостоен концерт на РУНДЕК КАРГО ТРИО во Скопје!

22/01/2019

Легендарниот хрватски музичар Дарко Рундек во рамки на оф-програмата на 17. Таксират, ја закажува новата средба со фановите од Македонија на концерт кој ќе се одржи на 30. ноември во…

Read more...
Таксират ги пречекува култните и авангардни ЛАЈБАХ Таксират ги пречекува култните и авангардни ЛАЈБАХ

22/01/2019

Главната вечер на 17. издание на „ТАКСИРАТ“ на 7. декември во „Метрополис Арена“ има чест да биде домаќин на словенечката индустријал легенда, култната група „ЛАЈБАХ“! Најпознатата и истовремено најконтроверзната група…

Read more...
LA PEGATINA за жестока музичка фиеста на ТАКСИРАТ 17 LA PEGATINA за жестока музичка фиеста на ТАКСИРАТ 17

22/01/2019

Во омилениот период од годината за „таксиратлии“, покрај најавените настани од офф-програмата, време е да се подготвите и за фестивалското финале на „ТАКСИРАТ“ кој веќе го комплетира списокот на музичките…

Read more...
Таксират и Д Фестивал номинирани за Европските фестивалски награди! Таксират и Д Фестивал номинирани за Европските фестивалски награди!

22/01/2019

ГЛАСАЈТЕ НА ОВОЈ ЛИНК И ОСВОЈТЕ ВЛЕЗНИЦИ ЗА НАЈДОБРИТЕ ФЕСТИВАЛИ ВО ЕВРОПА! Сред подготовките за 17. издание на ТАКСИРАТ, ни стигнаа две радосни вести! ПРВО: ТАКСИРАТ фестивал седма година по ред…

Read more...
Лузер Фест повик: земи албум, спот и настап во Европа! Лузер Фест повик: земи албум, спот и настап во Европа!

22/01/2019

Октомври е особено плоден дел од музичката есен за тимот на Таксират ангажиран во подготовките за новото издание на Лузер Фест кој нѐ очекува на 28. ноември во МКЦ во…

Read more...