News

Финалисти на ЛУЗЕР ФЕСТ 2015! Финалисти на ЛУЗЕР ФЕСТ 2015!

22/01/2018

Едно од најголемите задоволства на Таксират Фестивал годинава дефинитивно дојде со огромниот број на пријавени бендови за годинашното издание на „Лузер Фест“! Многу повеќе од она што очекувавме! Во тоа…

Read more...
С.А.Ф. & Тони Китановски Little Big Band на ТАКСИРАТ С.А.Ф. & Тони Китановски Little Big Band на ТАКСИРАТ

22/01/2018

Од редовите на домашната сцена, главната вечер на ТАКСИРАТ ќе го пречека легендарниот македонски хип хоп состав С.А.Ф. кој ќе настапи заедно со реномираниот џез гитарист и композитор Тони Китановски…

Read more...
Светската атракција 2CELLOS во Метрополис Арена! Светската атракција 2CELLOS во Метрополис Арена!

22/01/2018

„Таксират“ во соработка со „Охридско Лето“ со гордост го најавуваат првото гостувањето на 2CELLOS во Скопје Супергрупата од двајца, 2CELLOS (Ту Челос) на Лука Шулиќ и Стјепан Хаузер, познати како…

Read more...
off-ТАКСИРАТ: Самостоен концерт на РУНДЕК КАРГО ТРИО во Скопје! off-ТАКСИРАТ: Самостоен концерт на РУНДЕК КАРГО ТРИО во Скопје!

22/01/2018

Легендарниот хрватски музичар Дарко Рундек во рамки на оф-програмата на 17. Таксират, ја закажува новата средба со фановите од Македонија на концерт кој ќе се одржи на 30. ноември во…

Read more...
Таксират ги пречекува култните и авангардни ЛАЈБАХ Таксират ги пречекува култните и авангардни ЛАЈБАХ

22/01/2018

Главната вечер на 17. издание на „ТАКСИРАТ“ на 7. декември во „Метрополис Арена“ има чест да биде домаќин на словенечката индустријал легенда, култната група „ЛАЈБАХ“! Најпознатата и истовремено најконтроверзната група…

Read more...
LA PEGATINA за жестока музичка фиеста на ТАКСИРАТ 17 LA PEGATINA за жестока музичка фиеста на ТАКСИРАТ 17

22/01/2018

Во омилениот период од годината за „таксиратлии“, покрај најавените настани од офф-програмата, време е да се подготвите и за фестивалското финале на „ТАКСИРАТ“ кој веќе го комплетира списокот на музичките…

Read more...
Таксират и Д Фестивал номинирани за Европските фестивалски награди! Таксират и Д Фестивал номинирани за Европските фестивалски награди!

22/01/2018

ГЛАСАЈТЕ НА ОВОЈ ЛИНК И ОСВОЈТЕ ВЛЕЗНИЦИ ЗА НАЈДОБРИТЕ ФЕСТИВАЛИ ВО ЕВРОПА! Сред подготовките за 17. издание на ТАКСИРАТ, ни стигнаа две радосни вести! ПРВО: ТАКСИРАТ фестивал седма година по ред…

Read more...