News

Таксират 20 ви претставува: Легендарните INNER CIRCLE за прв пат во Скопје! Таксират 20 ви претставува: Легендарните INNER CIRCLE за прв пат во Скопје!

14/12/2018

ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ со задоволство го најавува следниот настан за одбележување на годинашното јубилејно 20-то издание, на кој во соработка со МКЦ Скопје, за прв пат пред македонската публика ќе настапи…

Read more...
Популарниот амстердамски бенд MY BABY на Д ФЕСТИВАЛ! Популарниот амстердамски бенд MY BABY на Д ФЕСТИВАЛ!

14/12/2018

Атрактивното психоделично-шаманско трио MY BABY е најновото име што го потврди своето учество на Д Фестивал 2018 придружувајќи се кон импресивната листа на изведувачи. Стационирани во Амстердам, им беа потребни…

Read more...
Константата на врвниот музички дострел кај нас, АРХАНГЕЛ се враќа на Д ФЕСТИВАЛ! Константата на врвниот музички дострел кај нас, АРХАНГЕЛ се враќа на Д ФЕСТИВАЛ!

14/12/2018

Д ФЕСТИВАЛ годинава има чест повторно да биде домаќин на македонскиот музички великан, бендот АРХАНГЕЛ кој го пречекуваме како предводник на главната бина на Фестивалот! Легендарната рок група чиј врвен…

Read more...
SMUT го промовира новиот албум – „Тие Се Насекаде“! SMUT го промовира новиот албум – „Тие Се Насекаде“!

14/12/2018

Пасворд Продакшн и бендот SMUT (Смат) со задоволство ви ја најавуваат промоцијата на новиот албум „Тие Се Насекаде“! Македонскиот метал-кор бенд кој е една од најценетите групи во овој дел…

Read more...
Бендот MAiKA, специјален гостин на концертот на GOGOL BORDELLO Бендот MAiKA, специјален гостин на концертот на GOGOL BORDELLO

14/12/2018

На 29-ти мај во Скопје, во рамки на ТАКСИРАТ 20 ќе се одржи концертот на еден од најимпресивните live бендови на денешницата GOGOL BORDELLO (Гогол Бордело), а оваа славеничка Таксират…

Read more...
SEVDALIZA, aрт-поп ѕвездата од светската авангарда доаѓа на Д ФЕСТИВАЛ! SEVDALIZA, aрт-поп ѕвездата од светската авангарда доаѓа на Д ФЕСТИВАЛ!

14/12/2018

Музичката програма на годинашниот Д ФЕСТИВАЛ веќе изобилува со значајни музички уметници кои за прв пат ќе настапат кај нас, а оваа листа продолжува и со најновото светско име кое…

Read more...
Водечката џез хип-хоп уметница АКУА НАРУ премиерно во Скопје! Водечката џез хип-хоп уметница АКУА НАРУ премиерно во Скопје!

14/12/2018

ТАКСИРАТ Фестивал годинава го одбележува своето јубилејно 20-то издание, а прославата за 20 години алтернатива во Македонија стигнува и во рамки на претстојното издание на фестивалот за феминистичка култура и…

Read more...