News

Foolish Green ви ја претставуваат „Laika“ Foolish Green ви ја претставуваат „Laika“

17/12/2012

Од бесконечната осаменост и безвучност на космичкиот простор, ви го претставуваме првиот чекор за бегство кон блескавото откровение на новите музички простори. „Foolish Green“ го презентираат својот новогодишен сингл „Laika“,…

Read more...
Скопје повторно превртено! Скопје повторно превртено!

09/12/2012

ТАКСИРАТ фестивал, кој годинава за своето големо финале дојде со програма исполнета само со релевантни имиња на актуелната музичка сцена, официјално го затвори своето четиринаестто издание со фантастичниот концерт и…

Read more...
„Африка“ конечно пред вас „Африка“ конечно пред вас

20/11/2012

Долгоочекуваното студиско издание на Суперхикс е конечно пред вас! Полнолетната банда инструментале во среда, 21.11.2012, го издава својот нов (четврти) студиски албум едноставно насловен „Африка“, по хит-синглот кој беше само…

Read more...
Џајковски во Франција и Нова Каледонија Џајковски во Франција и Нова Каледонија

09/11/2012

После објавувањето на новото ЕП, промоцијата на новиот видео спот за песната „Лион’с Ден“ (Lion’s Den) и реализацијата на музиката за филмовите „Трето полувреме“ и „Балканот не е мртов“, КирилЏајковски…

Read more...
Еј другар, дојди на Oi party! Еј другар, дојди на Oi party!

08/11/2012

“Еј другар дојди на Oi! party!” Лоши Деца се враќаат на сцената со нивниот втор студиски албум под наслов “БОРБАТА ПРОДОЛЖУВА”, кој ќе биде промовиран на 13ти ноември оваа година.…

Read more...
Прва ПИН конференција Прва ПИН конференција

01/11/2012

„ТАКСИРАТ“ годинава го има задоволството да ви ја претстави ПИН конференцијата – првата меѓународна музичка конференција која ќе се одржи во Скопје, од 23ти до 25ти ноември 2012 година. ПИН…

Read more...
Таксират: електро-свинг естетика со ПАРОВ СТЕЛАР! Таксират: електро-свинг естетика со ПАРОВ СТЕЛАР!

29/10/2012

Таксират фестивал потврдува уште една одлична вест за љубителите на новиот звук: за главната вечер на Таксират 14 (сабота, 8ми декември), потврден е и настапот на еден од најимпресивните и…

Read more...