News

Прва ПИН конференција Прва ПИН конференција

01/11/2012

„ТАКСИРАТ“ годинава го има задоволството да ви ја претстави ПИН конференцијата – првата меѓународна музичка конференција која ќе се одржи во Скопје, од 23ти до 25ти ноември 2012 година. ПИН…

Read more...
Таксират: електро-свинг естетика со ПАРОВ СТЕЛАР! Таксират: електро-свинг естетика со ПАРОВ СТЕЛАР!

29/10/2012

Таксират фестивал потврдува уште една одлична вест за љубителите на новиот звук: за главната вечер на Таксират 14 (сабота, 8ми декември), потврден е и настапот на еден од најимпресивните и…

Read more...
ЧИСТА ОКОЛИНА се враќа на сцена ЧИСТА ОКОЛИНА се враќа на сцена

26/10/2012

Таксират фестивал има особена чест после 11 години пауза од музичката сцена, да ја пречека една од најистакнатите хип хоп групи во Македонија, суб-културниот феномен ЧИСТА ОКОЛИНА. Првата и култна…

Read more...
Реге-иконата ТАЊА СТИВЕНС на Таксират 14 Реге-иконата ТАЊА СТИВЕНС на Таксират 14

25/10/2012

Таксират фестивал со задоволство ви ја претставува Тања Стивенс (Tanya Stephens), третото потврдено име за своето четиринаесетто финале. Пејачката и авторка Тања Стивенс,  еден од највлијателните реге артисти кои се…

Read more...
Подгответе се за СКИНДРЕД! Подгответе се за СКИНДРЕД!

23/10/2012

Подгответе се за гитари, рифови, гласно озвучување и цврст звук. Таксират отсекогаш ја почитувал квалитетната панк и метал свирка, па и за своето четиринаесетто издание ги носи некои од најдобрите…

Read more...
Панк-реге бунт на ТАКСИРАТ 14! Панк-реге бунт на ТАКСИРАТ 14!

19/10/2012

Таксират со задоволоство ви го најавува настапот на судамерикана ворлдмјузик-панк бунтовниците ЧЕ СУДАКА (CHE SUDAKA), на главната фестивалска вечер од четиринаесеттото издание на фестивалот. Че Судака доаѓаат на Таксират во…

Read more...
NOUVELLE VAGUE – Таксират промо концерт NOUVELLE VAGUE – Таксират промо концерт

18/10/2012

ТАКСИРАТ 14 со задоволство ви го најавува Таксират промо концертот на арт-групата NOUVELLE VAGUE во Скопје, како дел од годинашната off-програма на фестивалот. Боса нова бендот кој се прослави со…

Read more...