News

Со светската атракција 2CELLOS, ТАКСИРАТ ја комплетира главната вечер Со светската атракција 2CELLOS, ТАКСИРАТ ја комплетира главната вечер

14/12/2018

Поради огромниот интерес кај нас, но и во соседните земји, кој не стивнува ниту по веќе распродадениот концерт најавен во рамки на офф-програмата на ТАКСИРАТ, светската атракција 2CELLOS официјално го…

Read more...
Taksirat Volunteer Day со специјална музичка програма - 20 ГОДИНИ ТЕ САКАМ Taksirat Volunteer Day со специјална музичка програма - 20 ГОДИНИ ТЕ САКАМ

14/12/2018

ТАКСИРАТ во рамки на оф-програмата од 17. издание на фестивалот на 4. декември во МКЦ (Скопје), го најавува целодневниот настан Taksirat Volunteer Day кој во соработка со Civica Mobilitas ќе…

Read more...
Поради големиот интерес, „Ѓурологија“ на нова локација Поради големиот интерес, „Ѓурологија“ на нова локација

14/12/2018

Поради големиот интерес за несекојдневната монодрама „ЃУРОЛОГИЈА“ и ограничениот капацитет на првично најавениот простор (кино „Фросина“, МКЦ), македонската премиера на новиот авторски хит на легендарниот актер Бранко Ѓуриќ Ѓуро, е…

Read more...
Лондонскиот дабстеп феномен MODESTEP за затворање на 17. ТАКСИРАТ Лондонскиот дабстеп феномен MODESTEP за затворање на 17. ТАКСИРАТ

14/12/2018

На 17. издание на ТАКСИРАТ ни пристигнува диџеј составот на извонредната лондонска дабстеп група MODESTEP. Групата која само со песните од својот прв албум оствари над 100 милиони прегледувања на…

Read more...
off-Таксират: Бранко Ѓуриќ Ѓуро со новиот хит „ЃУРОЛОГИЈА“, конечно во Скопје! off-Таксират: Бранко Ѓуриќ Ѓуро со новиот хит „ЃУРОЛОГИЈА“, конечно во Скопје!

14/12/2018

Новиот авторски хит „Ѓурологија“ на легендарниот босански актер Бранко Ѓуриќ - Ѓуро, која во моментов е најгледаната претстава на подрачјето на поранешна Југославија, премиерно стигнува и пред македонската публика. Популарниот…

Read more...
Финалисти на ЛУЗЕР ФЕСТ 2015! Финалисти на ЛУЗЕР ФЕСТ 2015!

14/12/2018

Едно од најголемите задоволства на Таксират Фестивал годинава дефинитивно дојде со огромниот број на пријавени бендови за годинашното издание на „Лузер Фест“! Многу повеќе од она што очекувавме! Во тоа…

Read more...
С.А.Ф. & Тони Китановски Little Big Band на ТАКСИРАТ С.А.Ф. & Тони Китановски Little Big Band на ТАКСИРАТ

14/12/2018

Од редовите на домашната сцена, главната вечер на ТАКСИРАТ ќе го пречека легендарниот македонски хип хоп состав С.А.Ф. кој ќе настапи заедно со реномираниот џез гитарист и композитор Тони Китановски…

Read more...