News

ЧИСТА ОКОЛИНА се враќа на сцена ЧИСТА ОКОЛИНА се враќа на сцена

26/10/2012

Таксират фестивал има особена чест после 11 години пауза од музичката сцена, да ја пречека една од најистакнатите хип хоп групи во Македонија, суб-културниот феномен ЧИСТА ОКОЛИНА. Првата и култна…

Read more...
Реге-иконата ТАЊА СТИВЕНС на Таксират 14 Реге-иконата ТАЊА СТИВЕНС на Таксират 14

25/10/2012

Таксират фестивал со задоволство ви ја претставува Тања Стивенс (Tanya Stephens), третото потврдено име за своето четиринаесетто финале. Пејачката и авторка Тања Стивенс,  еден од највлијателните реге артисти кои се…

Read more...
Подгответе се за СКИНДРЕД! Подгответе се за СКИНДРЕД!

23/10/2012

Подгответе се за гитари, рифови, гласно озвучување и цврст звук. Таксират отсекогаш ја почитувал квалитетната панк и метал свирка, па и за своето четиринаесетто издание ги носи некои од најдобрите…

Read more...
Панк-реге бунт на ТАКСИРАТ 14! Панк-реге бунт на ТАКСИРАТ 14!

19/10/2012

Таксират со задоволоство ви го најавува настапот на судамерикана ворлдмјузик-панк бунтовниците ЧЕ СУДАКА (CHE SUDAKA), на главната фестивалска вечер од четиринаесеттото издание на фестивалот. Че Судака доаѓаат на Таксират во…

Read more...
NOUVELLE VAGUE – Таксират промо концерт NOUVELLE VAGUE – Таксират промо концерт

18/10/2012

ТАКСИРАТ 14 со задоволство ви го најавува Таксират промо концертот на арт-групата NOUVELLE VAGUE во Скопје, како дел од годинашната off-програма на фестивалот. Боса нова бендот кој се прослави со…

Read more...
СУПЕРХИКС – ПОЗИТИВЕН КОНЦЕРТ СУПЕРХИКС – ПОЗИТИВЕН КОНЦЕРТ

17/10/2012

Нашата најактивна банда инструментале СУПЕРХИКС, на 1-ви декември 2012-та година ќе го прослави своето полнолетство со голем „Позитивен концерт“ во рамките на годинашното издание на TАКСИРАТ фестивал. „Позитивниот концерт“ е…

Read more...
Бај, бај, легендо… Бај, бај, легендо…

15/10/2012

После долга борба со проклетиот рак, ноќеска на полноќ не напушти човекот кој ни ја усмеруваше младоста. Fuck the rak! Кога сонцето повторно ќе зајде, јас ќе те чекам тебе..…

Read more...