News

ТАКСИРАТ 15 - Live Report ТАКСИРАТ 15 - Live Report

18/02/2019

Секоја година во редовите на својата верна публика, Таксират Фестивал редовно ги привлекува и посетителите од соседните земји. Какви впечатоци од Таксират 15 понесоа „таксиратџиите“ од Бугарија ви пренесуваме постфестум…

Read more...
Conquering Lion промовираат нов спот Conquering Lion промовираат нов спот

18/02/2019

Најпродуктивниот и респектиран македонски реге состав CONQUERING LION во сабота, 25 јануари 2014 го промовираат новиот видео спот за песната „Trickster’s End“. Промоцијата на спотот ќе се одржи во Југотон…

Read more...
Џајковски на престижниот Eurosonic фестивал Џајковски на престижниот Eurosonic фестивал

18/02/2019

Пасворд Продакшн и Таксират Фестивал со особена гордост го претставуваат македонскиот композитор и музички продуцент КИРИЛ ЏАЈКОВСКИ како најдобриот „ЦЕЕТЕП“ артист за 2013, на најголемиот „шоукејс“ музички фестивал „Еуросоник“! Во…

Read more...
EXIT label ви подарува новогодишен пакет со Conquering Lion EXIT label ви подарува новогодишен пакет со Conquering Lion

18/02/2019

Со големо задоволство ви го претставуваме музичкиот новогодишен пакет, со новото издание на онлајн етикетата, REVELATION, третиот по ред албум на македонскиот реге состав CONQUERING LION. Изданието е достапно за…

Read more...
Повеќе од 10 часа еуфорија на ТАКСИРАТ 15 Повеќе од 10 часа еуфорија на ТАКСИРАТ 15

18/02/2019

Вчера вечер во „Метрополис Арена“ повеќе од 6.000 посетители уживаа во петнаесеттото издание на ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ кое заврши во раните утрински часови со сетот на детроитскиот техно диџеј Carl Craig.…

Read more...
Важно! Последни информации пред Таксират 15! Важно! Последни информации пред Таксират 15!

18/02/2019

Каков ќе биде распоредот на изведувачи на фестивалот?Во првата хала фестивалот ќе го отворат ЛОШИ ДЕЦА во 19:00 часот. Потоа THE EXPLOITED ќе бидат на бина од 19:45 часот, па…

Read more...
Ангажиран перформанс! - No power. No life. Ангажиран перформанс! - No power. No life.

18/02/2019

Утре (четврток, 12. декември) со почеток во 20:00ч. во „Комуна“ во Љубљана ќе се одржи словенечката премиера на перформансот „Шкрип инк“ (Škrip Inc.) во кој дел од актерското трио е…

Read more...