Таксират 20 ви претставува: LAIBACH во Скопје! Таксират 20 ви претставува: LAIBACH во Скопје!

26/12/2017

Култната словенечка група LAIBACH на 27-ми март 2018-та гостува со концерт во Скопје на кој пред македонската публика ќе го…

Read more...
Таксират 20 ви ги претставува: GOGOL BORDELLO! Таксират 20 ви ги претставува: GOGOL BORDELLO!

20/12/2017

Покрај веќе потврдените гостувања на KRAFTWERK и LORD OF THE DANCE, ТАКСИРАТ #20 со задоволство го најавува и концертот на …

Read more...
Mirko - Kultur NajAktiv Mirko - Kultur NajAktiv

13/11/2017

У пизду матер, пишувам веќе само да се опростам од блиските... Мирко пријателе, почивај во мир, фала што ме запозна,…

Read more...
ПЕСНИЧКИ ЗА ДЕЦА И ВОЗРАСНИ - Нов албум на Дубиоза Колектив ПЕСНИЧКИ ЗА ДЕЦА И ВОЗРАСНИ - Нов албум на Дубиоза Колектив

13/11/2017

Поминаа четири години од последното дискографско издание на бендот, а песните од последниот албум „Апсурдистан“ го обиколија целиот регион и…

Read more...
„СИЗИФ“ на PLUTO’S DOUBTS: премиерен концертен перформанс во МКЦ „СИЗИФ“ на PLUTO’S DOUBTS: премиерен концертен перформанс во МКЦ

09/11/2017

Во рамки на ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ, на 4-ти декември во кино Фросина, PLUTO’S DOUBTS во соработка со PASSWORD продукција, ве носат на концертен осврт…

Read more...
Сајберпанк пионерите КИБОРГ се враќаат на сцена! Сајберпанк пионерите КИБОРГ се враќаат на сцена!

08/11/2017

КИБОРГ, култното име на македонската cyberpunk музичка сцена кое во музичката архива се запишува и како првиот industrial бенд во Македонија,…

Read more...
Дарко Рундек со славеничката турнеја Apocalypso Now на Таксират Дарко Рундек со славеничката турнеја Apocalypso Now на Таксират

05/11/2017

Еден од најреномираните музички автори во регионот, ДАРКО РУНДЕК се враќа на ТАКСИРАТ за прослава на 20-годишнината од неговиот соло…

Read more...
ТАКСИРАТ и Д ФЕСТИВАЛ номинирани за најпрестижната фестивалска титула во Европа ТАКСИРАТ и Д ФЕСТИВАЛ номинирани за најпрестижната фестивалска титула во Европа

02/11/2017

За претстојното доделување на најпрестижните Европски Фестивалски Награди, музичките фестивали во организација на „Пасворд Продакшн“, ТАКСИРАТ и Д ФЕСТИВАЛ се…

Read more...
View all News